אור לגויים

Ingo Mauer, Lighting concept for the subway station Westfriedhof, Munich, 1998 © Ingo Maurer GmbH Munich, photo: Markus Tollhopf

Ingo Maurer, Lighting concept for the subway station. Westfriedhof, Munich, 1998 © Ingo Maurer GmbH Munich, photo: Markus Tollhopf

מוזאון העיצוב של ויטרה חושף לראשונה את אוסף התאורה שלו

מאז הומצאה נורת הליבון, עיצוב התאורה המלאכותית היה לאחת המשימות המרתקות שהתמודדו עמן מעצבים ואדריכלים במאה השנים האחרונות. תחום זה, שהביא לשינוי המהפכני ביותר בחיינו, עומד במרכז תערוכה חדשה שנפתחה בחודש שעבר במוזאון העיצוב של ויטרה בגרמניה – "לייטופיה" (Lightopia), אחת התערוכות המקיפות שהוקדשו לתחום המואר, ואשר סוקרת את התפתחותו ההיסטורית ואת יישומיו החדשניים והעתידיים.

300 גופי תאורה, מיצבים ועבודות אינטראקטיביות מוצגים ב"לייטופיה", רבים מהם עבודות פורצות דרך של יוצרים כאולפור אליאסון, כריס פרייזר או סטודיו טרויקה.

האוצרת יולנתה קוגלר ביקשה לבחון את השימוש ההולך ומתרחב בתאורה באמנות, בעיצוב, באדריכלות ובתחומים אחרים. בין המוצגים בתערוכה גופי תאורה איקוניים מאוסף המוזאון הנחשפים לראשונה לקהל הרחב, ובהם מנורת השולחן של הנס וגנפלד מ-1923/24, "נורה" של אינגו מאורר מ-1966 או "85 מנורות" שעיצב רודי גרומנס לדרוך דיזיין ב-1993. עבודות כמו ביתן פיליפס ליריד העולמי בבריסל 1958, שתוכנן בשיתוף פעולה בין לה קורבוזיה לאדריכל והמלחין היווני האוונגרדי יאניס קסנאקיס המנוח, מפנות זרקור לשילובים החדשניים בזמנם של אור עם צבע, מרחב, צליל ותנועה.
"לייטופיה" מבקשת גם להציג תמונה פנורמית של עיצוב התאורה מצעדיה הראשונים בחברה התעשייתית של סוף המאה ה-19, דרך התרומה של המאה הקודמת – האור הצבעוני ונורת ההלוגן, ועד להשפעתן של ההתפתחויות הטכנולוגיות החדשניות – הטכנולוגיה הדיגיטלית, ה-OLED והיכולת לשלב תאורה באופן אינטגרלי ביריעות טקסטיל ומשטחים אחרים.

התערוכה בוחנת את האופן שבו יגדירו הטכנולוגיות החדשות את החלל שסביבנו בעתיד, ומחדדת שאלות כמו כיצד אפשר למנוע את הזיהום הסביבתי הכרוך בשימוש גדל והולך בתאורה מלאכותית.

בין העבודות המעניינות ב"לייטופיה" אפשר למצוא את NIX של האחים טים ויאן אדלר (realities:united) – מחקר הבוחן את הפוטנציאל האמנותי של מערכת תאורה מסונכרנת במגדלים, שתוכננה לבניין המטה של הבנק האירופי המרכזי בתכנון קופ-הימלבלאו ובסוף לא יצאה אל הפועל, ואת "סטארבריק" של אולפור אליאסון – גוף תאורה ורסטילי המבוסס על יחידות לד מודולריות, שיכולות ליצור מנורות תקרה, רצפה ושולחן, וכשהן נערמות הן יוצרות פסל תאורה.
קתרינה מישר ותומס טרקסלר פירקו מנורות ישנות, חיברו אותן מחדש, צבעו והתאימו אותן לתאורת פלורוסנט חדישה. כך נולדה הסדרה Relumine, המזווגת שני גופי תאורה לאחד. המבע של גופי התאורה המחודשים שונה לגמרי, ושניהם יחדיו צורכים פחות אנרגיה מאשר כל אחד מהם בגלגולו הקודם. סטודיו פרונט השוודי עיצב למותג התאורה הולנדי הצעיר Booo נורת לד שאהילה הוא בועות סבון. הבועות של Surface Tension Lamp מתנפחות לאטן, ועד שהן מתפוצצות הן בולעות את האור ומשקפות את החלל שסביבן בשלל גוונים. (כתיבה: סיגל נמיר)

Lightopia, מוזאון ויטרה, עד 16.3.2014

Rody Graumans, 85 Lamps for Droog, 1993 © Photo: Vitra Design Museum Andreas Jung

Rody Graumans, 85 Lamps for Droog, 1993 © Photo: Vitra Design Museum Andreas Jung

Carlos Cruz-Diez, Chromosaturation, 2010 © Carlos Cruz-Diez & Adagp, Paris 2013

Carlos Cruz-Diez, Chromosaturation, 2010 © Carlos Cruz-Diez & Adagp, Paris 2013

Chris Fraser, Developing a Mutable Horizon 2011 © Chris Fraser, photo: Courtesy of HIGHLIGHT Gallery

Chris Fraser, Developing a Mutable Horizon 2011 © Chris Fraser, photo: courtesy of HIGHLIGHT Gallery

mischer'traxler, Emil & Clara from the series Relumine, 2010 © mischer'traxler 2010

mischer'traxler, Emil & Clara from the series Relumine, 2010 © mischer'traxler 2010

realities:united, NIX, Simulationszeichnung, 2005 © Courtesy of realities:united

realities:united, NIX, Simulationszeichnung, 2005 © Courtesy of realities:united

Front, Surface Tension Lamp for Booo, 2012 © Photo: Par Olofsson

Front, Surface Tension Lamp for Booo, 2012 © Photo: Par Olofsson

 

Le Corbusier, Iannis Xenakis, Philips Pavilion, World Fair Brussels, 1958 © FLC / VG Bild-Kunst, Bonn 2013, photo: The Getty Research Institute, Los Angeles (870438)

Le Corbusier, Iannis Xenakis, Philips Pavilion, World Fair Brussels, 1958 © FLC / VG Bild-Kunst, Bonn 2013, photo: The Getty Research Institute, Los Angeles (870438)

 

 

 

תגובות

 • אינגו מאורר הוא הגדול מכולם והוא כל כך מפורסם שגם אתם לא הייתם אמורים לשבש את שמו.

 • אוהבת אוהבת הכל ואני מפליגה בדימיוני רחוק ומקבלת השראה , אלוהי הדברים הקטנים שבפרטים.

 • אולי שווה לאזכר בכתבה את העובדה שצמח מקצוע חדש ויש לו הגדרה ,מחקר, אתיקה מקצועית ששמו עיצוב תאורה אדריכלי! ישנם איגודים מקצועיים רלוונטים כמו גם נציגות נבחרת של מעצבים/יועצים/מתכננים שזכאים להגדיר עצמם ככאלה.
  בימים אילה מתקיים הכנס הרביעי PLDC בקופנהגן.
  ונוכחים בו מספר ישראלים.
  http://www.pld-a.org
  http://www.iald.org

 • תודה דורית על המידע, אכן מעניין!
  נגה, השיבוש תוקן, תודה על תשומת הלב.

 • מנורות תקרה מרהיבות בעיצוב מקורי

Your Comment

אנא מלאו את השדות המסומנים.
לארכיון הניוזלטרים

קבלו את כל העדכונים החמים ישירות למייל עם Redesign Update