החידה האיראנית

Homa Delvaray

Homa Delvaray

יא סאלאם, כמה רעש יפה בוקע מהעבודות של המעצבת Homa Delvaray

הומה דלוואראי, מעצבת איראנית ילידת 1980, סומנה לא מכבר כאחד הקולות הבולטים של העיצוב הגרפי האיראני העכשווי, אשר בדומה לבן דודו הקולנועי, זוכה בשנים האחרונות לתשומת לב ולהכרה עולמית.
אחת מאבני הדרך שלה, אולי המרכזית שבהן, היא השתתפות בתערוכה ROKHSAT, שיזמה קבוצת מעצבים איראנים, בעיקר מטהרן, במהלך 2007, ושהציגה נוכחות מוגברת של נשים מעצבות.
עבודותיה מתאפיינות בטיפוגרפיה ערבית שמרגישה עכשווית ורעננה מאוד. פעמים רבות היא יוצרת מבנים טיפוגרפיים ייחודיים של כתב בתלת-ממד, ומקדישה תשומת לב אינסופית לפרטים, מוטב קטנים ככל שיהיו. עיצוב נקי וזריז אינו קוסם לה, ולכן אפשר לראות כי כל כרזה, כריכת ספר או לוגו מתאפיינים בתחושת צפיפות ועומס, חידתיות ואתגר.

קסמה טמון בכך שמתוך הרעש והריבוי היא מצליחה ליצור את "התמונה הגדולה" באופן ברור ובולט. אף שבאתרה, שמתפקד כפורטפוליו, היא הלכה מעט רחוק לדעתנו, כשעל מזבח אפקט הריבוי והתזזיתיות, הקריבה לא מעט מהשימושיות. ועדיין, שווה להיאבק כדי לחזות בעבודותיה

בראיון שנערך עמה עבור AIGA (איגוד המעצבים הגרפיים האמריקאי) היא מסבירה את הבחירות: "אני מאמינה שבעיצוב פשטני וברור יש משהו מעליב כלפי הצופה, מין הנחה שהוא לא יכול לפתור חידה פשוטה או להבין מערכות יחסים מורכבות".
כך אתם מוצאים את עצמכם לכודים מול עבודותיה, מתקשים לפטור אותן במבט זריז, ושוהים זמן מספיק כדי להבחין ברבדים השונים. כל רגע נוסף מביא עמו גילוי חדש. כמה שניות אולי לא נשמעות כזמן רב, אבל בתקופתנו, מעצב גרפי ייחשב חמדן אם יבקש יותר.
לאתר המעצבת

Homa Delvaray

Homa Delvaray

Homa Delvaray

Homa Delvaray

Homa Delvaray

Homa Delvaray

Homa Delvaray

Homa Delvaray

לארכיון הניוזלטרים

קבלו את כל העדכונים החמים ישירות למייל עם Redesign Update