הנדסת אנוש

Tony O'neill

Tony O'neill

גאומטריה חכמה וטכנולוגיה עתידנית: טוני אוניל מעצב רהיטים

הכיסא המתקפל Slimline ושולחן הקפה Puzzle הם רהיטים גאומטריים חכמים, שנדמה כאילו עוצבו על ידי מהנדס או מומחה למשחקי מחשבה. למען האמת, זה לא כל כך רחוק מהמציאות: מי שעומד מאחוריהם הוא המעצב הבריטי טוני אוניל (Tony O'neill), שאחרי 20 שנה שבהן עבד כמהנדס מבנים, החליט לחזור ללימודים והשלים תואר בעיצוב רהיטים ב-RCA בלונדון. מאז הספיק להיות מעורב בעיצוב חנות של איסי מיאקי ומסעדה של ג'ון גליאנו בלונדון; שיתף פעולה עם אחיו האדריכל בעיצוב מסעדות וחנויות בדבלין; והציג פרויקט רהיטים חכמים וחסכוניים במקום בסלון הרהיטים במילנו ובמוזאון העיצוב של ויטרה.

הרהיטים ופתרונות האחסון שעיצב אוניל מודולריים ומאופיינים במחשבה הוליסטית: לא רק החפץ חשוב, גם החלל שבין חלקיו וסביבו.

אחת היצירות האחרונות שלו היא הכיסא Walnut Shell, שמשלב טכנולוגיה עתידנית עם מראה קלאסי. הכיסא הוא לא יותר מאב-טיפוס דיגיטלי, ויישאר כזה עד שיימצא מי שיסכים לממן את ייצורו בפועל (למעלה מ-1,000 ליש"ט, להערכת אוניל). ועם זאת, הוא נאמן למציאות: "ההדמיה מבוססת על פיסות עץ אגוז, שנחתכו בצורה המתאימה ואז שולבו בדגם תלת-ממדי ממוחשב", הוא מסביר. החלקים המרכיבים את המושב והמשענות נחתכו במסור CNC, ולמרות שהמבנה הכללי הובא בחשבון, המראה הסופי של הכיסא מבוסס במידה רבה על האפקט הוויזואלי שנוצר מתבנית העץ (Wood Grain).
לדבריו, כיסא הצדפה שואב את השראתו מטכנולוגיית יציקת הפלסטיק שפותחה בשנות ה-50 וה-60. "רק בשנים האחרונות התאפשר לחשוב על ייצור כיסא כזה מעץ טבעי. זו הזדמנות מצוינת לייבא את החמימות והיופי של העץ אל תוך צורה נוחה כל כך", הוא אומר. השימוש במחשבים וההתפתחות המואצת בתחום ההדפסה התלת-ממדית מסעירים את דמיונו: "אנחנו נמצאים כיום בעיצומה של מהפכה, שהציבור מתחיל להיות מודע אליה. מבחינתי יש שני תחומים רלוונטיים: הדפסה ב-3D ומכונות חיתוך CNC. אני פועל בשני התחומים האלה וברגע שהדבר יתאפשר מבחינה כלכלית – אדפיס כיסאות בעיצובי".

Tony O'neill

Tony O'neill

Tony O'neill

Tony O'neill

Tony O'neill

Tony O'neill

Tony O'neill

Tony O'neill

Tony O'neill

Tony O'neill

Tony O'neill

Tony O'neill

Tony O'neill

Tony O'neill

לארכיון הניוזלטרים

קבלו את כל העדכונים החמים ישירות למייל עם Redesign Update