חבר מביא חבר: אברהם קורנפלד מראיין את מושון זר-אביב

Graffiti Studio: Separation Wall, Mushon Zer-Aviv

Graffiti Studio: Separation Wall, Mushon Zer-Aviv

מושון זר-אביב גר בניו יורק, עוסק בעיצוב ומרצה ב-NYU וב-Parsons. בימים אלה העלה יחד עם שותפו גיא שגיא גרסה מחודשת לשועל הוותיק. המעצב אברהם קורנפלד בחר בו לתשאול קצר.

ניכר שאתה שם דגש באפיון ובסידור האינפורמציה, כמו גם בסגנון ובשפה גרפית. ספר לנו על תהליכי העבודה שלך. אני מתחיל מסקיצות ידניות ומשם מתקדם למחשב. כשגיא ואני עבדנו יחד בארץ, היינו מתווכחים הרבה וזה היה נהדר. היינו יושבים על העץ, בחצר של המרכז לאמנות דיגיטלית, מעלים רעיונות ומתווכחים (ככה עבדנו על הפוסטר ל-Loosing Ctrl). אני מאמין שזאת הדרך היחידה להגיע למשהו טוב באמת – כשיש מישהו שמאתגר אותך. מבחינת סגנון לעומת עריכה גרפית, בעיניי לאחרון עליונות ברורה. סגנון הוא כלי ליצירת מסר גרפי, והוא רק אחד מהכלים שעומדים לרשות המעצב. זה נכון שכמעצבים יש לנו עניין גדול בסגנון מפני ששם לרוב יוצא לנו לבטא את עצמנו בצורה החופשית ביותר, אבל בשנים האחרונות אני מוצא הרבה מאוד סיפוק בבנייה של מערכות גרפיות וממשקיות גדולות וביצירתיות שבעריכת האינפורמציה, בעיקר בתחום של עיצוב אינטראקציה.  

אתה מעדיף לעבוד בצוות או לעבוד לבד? נדיר שאעדיף לעבוד לבד. בשנים האחרונות נכנסתי יותר לעולם של הקוד הפתוח, וצורת הייצור הזאת מעניינת אותי מאוד. יזמתי כמה פרויקטים (ובהם את ShiftSpace) ואני ממש נהנה מפיתוח מוצר בסביבה של רשת. אני גם מלמד קורס שכותרתו: Open Source Design, ובמהלכו הסטודנטים לומדים לעצב תוך שימוש בכלים של תוכנה חופשית, וגם מפתחים את הפרויקטים שלהם בתפיסה דומה. בסוף הקורס הסטודנטים תורמים לפרויקטי קוד פתוח כמעצבים. יש סיבות רבות לכך שמה שעובד טוב בפיתוח של קוד לא מיתרגם ישירות לפיתוח של עיצוב. אנחנו חוקרים את ההבדלים ומנסים למצוא דרכים חדשות להפוך את תהליך העיצוב לפתוח ולשיתופי יותר.

מהו עיצוב מוצלח ומהן הטעויות הנפוצות שמעצבים צריכים לשים לב אליהן? אני חושב שהטעות הנפוצה ביותר (וכן, אני רואה את זה כטעות) היא ההגדרה הבסיסית של "את מי אנחנו משרתים". עיצוב הוא שירות, לרוב שירות שניתן בתשלום. טבעי להתייחס ללקוח (מזמין העבודה) כמי שעבורו בלבד אנחנו עובדים. אני חושב שיש מקום לאתגר את התפיסה הזאת. בעיצוב אינטראקציה המתמקד בחוויית המשתמש, המטרות של מזמין העבודה יכולות להתאפשר אך ורק אם הפוקוס המרכזי הוא על המשתמש, מי שמאמץ את המוצר. מעבר לכך, אני חושב שהגישה הזאת היא חיונית גם ליכולתנו להמשיך לקיים את עצמנו כאנשי מקצוע, אחרת כעבור כמה שנים אתה קם בבוקר ולא יכול להסתכל על עצמך בראי (אתה לא רוצה לראות שם מניפולטור פרופוגנדיסט שכיר, נכון?), או לחלופין רוצה להחליף מקצוע או להיות אמן (ולוותר על האחריות שלך לתקשורת) או מה שזה לא יהיה. עבודת עיצוב מוצלחת היא כזו שמתקיימת במרחב מורכב ומסוגלת לשרת נכונה את הגופים השונים בו, אם על ידי שימוש מושכל בסמלים, במבנה ובשפה, ואם תוך התייחסות להקשרים תרבותיים, סביבתיים וכלכליים. אגב טעויות, הוזמנתי לכתוב את המבוא לקטלוג פסטיבל Offf יחד עם פלוריאן שמיט (hi-res.net). הצענו את הנושא Fail Gracefully, כשהטענה המרכזית שלנו היא שלומדים יותר מכישלון מאשר מהצלחה. או כדברי הכלכלן פול רומר: A crisis is a terrible thing to waste

האם אתה מרגיש הבדל בעבודה מול לקוחות בארץ לבין לקוחות בניו יורק?
בהחלט. בניו יורק קנה המידה גדול יותר, והרבה פעמים זה כיף, כמו בפרויקט MoMA.org, אך הבדלי התרבות הם לא תמיד כיף גדול. האמריקאים מפחדים מקונפליקט ולא ממש יודעים איך להתמודד אתו, ולכן הם לא תמיד אומרים לך מה הם חושבים. כמישהו שבא מתרבות של קונפליקטים, זה די קשה להתרגל לקורקטיות, אפילו שהיא יכולה לתרום ליחסי עבודה, בעיקר בהשוואה לחוסר הגבולות שלרוב מאפיין אותנו הישראלים.

האם יש לך תוכניות לחזור לארץ בשנים הבאות?
כן. די הגשמתי את האתגרים שהצבתי לפניי: תואר שני, ללמד בניו יורק, להיכנס לתחום הקוד הפתוח, להכיר ולעבוד עם אנשים מעניינים, להציג את עבודותיי… אני מצפה לאתגרים חדשים בארץ (ולוויכוחים עם גיא), ובעיקר להשתמש בניסיון שצברתי לבניית תשתיות סביב מדיה, חברה, חינוך ואקטיוויזם (וגם הורות היא תחום שאשמח להתנסות בו).

והלפיד עובר ל:
אריאל עפרון.

57×57 poster exhibition, Mushon Zer-Aviv

57×57 poster exhibition, Mushon Zer-Aviv

Knut, Mushon Zer-Aviv

Knut, Mushon Zer-Aviv

Knut, Mushon Zer-Aviv

Knut, Mushon Zer-Aviv

Border Conflicts, Mushon Zer-Aviv

Border Conflicts, Mushon Zer-Aviv

Graffiti Studio: Separation Wall, Mushon Zer-Aviv

Graffiti Studio: Separation Wall, Mushon Zer-Aviv

Graffiti Studio: Separation Wall, Mushon Zer-Aviv

Graffiti Studio: Separation Wall, Mushon Zer-Aviv

Mushon Zer-Aviv

Mushon Zer-Aviv

ShiftSpace, Mushon Zer-Aviv

ShiftSpace, Mushon Zer-Aviv

Losing Ctrl., Mushon Zer-Aviv

Losing Ctrl., Mushon Zer-Aviv

Arik, Mushon Zer-Aviv

Arik, Mushon Zer-Aviv

תגובות

 • אני אוהב את עבודות הפרינט של שועל. כמו אלה שעשו למרכז לאמנות דיגיטלית לאורך השנים.

 • בתשובה לשאלה 3: לדעתי לחשוב רק על המשתמשים – "לקוח קצה" בשפה השיווקית – חוטא ללקוח המשלם. נכון שלא תמיד הוא יודע מה "טוב בשבילו" ותפקיד אנשי המקצוע הוא להוביל, אבל בהרבה פעמים האגו של המעצב נדחף קדימה, הרצון להתנסות ע"ח של הלקוח והרצון "להתכתב" עם מעצבים אחרים – גורמים נזק.

 • לגבי שאלה 3
  הטעויות הנפוצות מתחילות במערכת היחסים של לקוח וספק
  הבחירה ההדדית היא כמו התאמה של סיר ומכסה
  לא סביר שלקוח אינטלגנטי, יבחר ספק לא אינטלגנטי

  שיח מוצלח מאפשר לחצות את הפרדיגמות של יעדים שיווקים וקהל מטרה. 

 • ראיון מעניין ועבודות מוצלחות

 • Fail Gracefully בOFFF היה מוצלח. תודה

 • לא מסכימה עם נושא "את מי אנחנו משרתים". נכון שתמיד יש מקום לזהות של המעצב עצמו, ונכון שהוא לא אמור לבצע דברים נגד ההשקפה שלו, אבל עדיין – אנחנו חיים במציאות, לא בעולם אוטופי, וחייבים להתפרנס, שזה אומר בין השאר גם להתפרנס.
  אני מוצאת את האמירה הזו די מפונקת, שלא לומר מפונפנת.

 • שרון, תודה לאל לאליטות ולכל אלו שלא מתפשרים על התירוצים של "העם מקבל את מה שהוא אוהב". מוות למסעודה משדרות

Your Comment

אנא מלאו את השדות המסומנים.
לארכיון הניוזלטרים

קבלו את כל העדכונים החמים ישירות למייל עם Redesign Update