חומר מקומי

עיצוב ופיתוח: שירה שובל ואריאל בלונדר

עיצוב ופיתוח: שירה שובל ואריאל בלונדר

טקסטיל, קרמיקה, חיתוכי לייזר וזיכרונות ילדות: החיבורים המפתיעים של שירה שובל

באחד ביולי ציינה שירה שובל שנה ראשונה כמנהלת ספריית החומרים של מוזאון העיצוב חולון. זו הייתה שנה פורה לשובל בת ה-31, בוגרת מחזור 2009 של המחלקה לעיצוב טקסטיל בשנקר. העניין בחומר וההתנסויות בחיבורים לא שגרתיים בין חומרים ובין טכנולוגיות הם חוט מקשר בעשייה שלה עוד מתקופת הלימודים. לא מפתיע לכן, שכאשר נוכחה שמשהו במעבר בין טקסטיל לקרמיקה מסקרן אותה, שהתה תקופה בסטודיו של מעצב קרמי, התוודעה לשיטות עבודה ולתהליכי שרפות, והחלה במיני ניסיונות. כך לדוגמה בדקה מה קורה לטקסטיל שנטבל בחומרים קרמיים ונשרף בטמפרטורה גבוהה.
אורי צייג, ראש המחלקה (היוצא) לעיצוב טקסטיל, שביקר בסטודיו שלה וראה את סדרת האובייקטים האקספרימנטליים שנוצרו במהלך אותם ניסיונות, הוביל להיכרות המבורכת של שובל עם ד"ר שלמה אברהמוב, צלם, אמן ומרצה לאמנות, צילום ותרבות חזותית.

הקליק המקצועי שנוצר בין השניים התרחב עם הזמן לדיאלוג בין המעשי לתאורטי, בין האינטואיטיבי למחושב.

שאלות כמו מהו הדבר שמעניק לחפצים את משמעותם, אילו זיכרונות ייחרתו בהם גם לאחר שיעברו גלגולים שונים, ואם אפשר לטעון אותם באופן מודע ומכוון בזיכרונות– התפתחו לקשר בין חפצים מאוספו של אברהמוב, המונע ממחקר תרבות, לאובייקטים ששובל יוצרת. את תוצריו – העבודה Man LTD – אפשר לראות בביאנלה השביעית לקרמיקה ישראלית "חומר זוכר" (אוצרת: ענת גטניו), שנפתחה בשבוע שעבר במוזאון ארץ ישראל.
שיתוף פעולה עם יוצרים מתחומים שונים משלה אינו חדש לשובל. "ג'קארד 2.0" המוערכת – עבודת טקסטיל המשלבת חיתוך לייזר עם התערבות ידנית שהוצגה ב"צבע טרי" ועדיין מוצגת בתערוכה "אונליין אופליין" – היא פרי שיתוף פעולה בינה (כמנהלת ספריית החומרים) לבין האדריכלית אריאל בלונדר (כמנהלת הפאב לאב הישראלי).
דיאלוג אחר, אישי מאוד, ספוג באהבה ובזיכרונות, הוא זה שהיה לשובל עם סבתה עשר שנים לאחר פטירתה. בשנות חייה האחרונות חלתה הסבתא, בת קיבוץ גינוסר ובמשך שנים התופרת של הקיבוץ, בפרקינסון, ואת העמלנות הכרוכה בעבודה עם מכונת התפירה החליפו מאות ציורי נוף ודמויות ששרבטה על פתקי הודעות. אלו הפכו לחומר גלם בידי נכדתה – הם נסרקו, הוגדלו, הודפסו, נתפרו, נרקמו, והיו לעבודות טקסטיל קטנות ממדים של שובל. חלק קטן מהן הוצג בתערוכה היפה "טקסטילירי" שאצרה אילה רז בגלריה "פריסקופ" בחורף האחרון. בעתיד, מאמינה שובל, גוף העבודות הזה יתפתח לחלל שלם; בינתיים הוא היה השראה לעבודה "חורשה", שהציגה באביב בטריאנלה לטקסטיל במוזאון הטקסטיל של לודז'. (כתיבה: סיגל נמיר)

שירה שובל

חורשה, שירה שובל

עיצוב ופיתוח: שירה שובל ואריאל בלונדר. צילום: שלמה אברהמוב

עיצוב ופיתוח: שירה שובל ואריאל בלונדר. צילום: שלמה אברהמוב

שירה שובל

שירה שובל

שירה שובל ושלמה אברהמוב

שירה שובל ושלמה אברהמוב

IMG_2448[1]

שירה שובל

עיצוב ופיתוח: שירה שובל ואריאל בלונדר

עיצוב ופיתוח: שירה שובל ואריאל בלונדר

שירה שובל

שירה שובל

לארכיון הניוזלטרים

קבלו את כל העדכונים החמים ישירות למייל עם Redesign Update