יפה נוף

Kuppeln, Georg Parthen, 2007

Kuppeln, Georg Parthen, 2007

גאורג פארתן מקביל את הצילום לאדריכלות ולסיפורת, ושואב השראה מיצירות מדע בדיוני

המתבונן בצילומיו של הצלם הגרמני גאורג פארתן (Georg Parthen) שואל את עצמו: האם שדרת עמודי הקשתות הנטושה אכן קיימת אי שם בפאתי עיר אירופית גדולה, או שהיא ניטעה באופן מלאכותי בתמונת הנוף האוטופית? האם המבנה הכוורתי שמסתתר בעמק פראי ומוקף בשבילים ובערוגות מהונדסות הוא מרכז מחקר סודי אי שם בג'ונגלים?
פארתן לא מספק תשובות לשאלות, אבל מודה שהצילומים, חלק מסדרה בשם "נופים" (Landschaften) שיצר בין השנים 2007–2010, מציאותיים למחצה. "יצרתי פרשנות על נופים יפהפיים ועם זאת מטרידים, באמצעות ריטוש, אפקטים של תאורה, מונטאז'ים וטכניקות עריכה דיגיטליות, שנעות בין שינוי מינורי בתמונה לבין קולאז'ים של צילומים שונים", הוא מסביר.

הצילומים מתעתעים בדמיונו של הצופה בכוונה תחילה, והיצירה הסופית, חיבור בין צילומים ממקומות אמיתיים שעברו עריכה דיגיטלית, תכליתה לעורר בנו ספק.

בעבודותיו של פארתן משנים עברו אפשר לראות את הדמיון והשוני בין האדריכלות הבארוקית הקלאסית לאדריכלות הבטון של שנות ה-70. הצילומים שלו עוברים מחוץ לפנים, משלם לחלקים וממציאות קונקרטית מעשה ידי אדם אל נופים רומנטיים, שהמבנים העתידניים שנטמעו בהם נראים בלתי שייכים בעליל. בסדרה אחרת, שצולמה באוסטריה, יצא למסע בעקבות המבנים של האדריכל הנודע Fischer von Erlach, ותיעד אותם מבפנים ומבחוץ, ובסדרה נוספת צילם את גורדי השחקים בשכונה הפריזאית Beaugrenelle, פירק אותם לגורמים ובחן את החומריות שלהם.
בימים אלה עובד פארתן, שבסיסו בברלין, על סדרה שבה הוא בוחן את המדיום הצילומי, אך בקיץ הקרוב הוא מתכנן לחזור למקומות שצילם בעבר. "אני רוצה לצלם שוב במהלך הקיץ והסתיו ואז לעבוד על הצילומים במהלך החורף. במהלך העבודה על 'נופים' התחלתי להתעניין בהיבטים אחרים של היצירה, אך הנחתי אותם בצד, כי רציתי לאתגר את עצמי בנושא חדש. כעת אני מרגיש מספיק בטוח בעצמי כדי לחזור לחומרים האלה, כשאני מצויד בהשפעות חדשות". (כתיבה: רוני שני)

Enklave, Georg Parthen, 2009

Enklave, Georg Parthen, 2009

Firma, Georg Parthen, 2010

Firma, Georg Parthen, 2010

Dorf, Georg Parthen, 2007

Dorf, Georg Parthen, 2007

Galerie, Georg Parthen, 2007

Galerie, Georg Parthen, 2007

לארכיון הניוזלטרים

קבלו את כל העדכונים החמים ישירות למייל עם Redesign Update