מעבר לים

Superheroes, by Glimpt Studio

Superheroes, by Glimpt Studio

עיצוב שוודי פוגש אומנים מדרום אפריקה, ויאטנם ופרו

כשמתיאס ראסק ותור פאלם, הצמד השוודי המוכר כסטודיו גלימפט, תכננו את צעדיהם הראשונים כמעצבים, הם הרגישו שעיצוב מוצרים לחברה שבעה זה פשוט לא מספיק. הם רצו משהו מעבר, משהו שעצם תהליך התהוותו יהיה משמעותי, ולא רק תוצריו הסופיים. כך הגו את הרעיון לשתף פעולה עם אומנים שונים באזורים היותר עניים בעולם. שיתוף פעולה כזה, האמינו, יפנה את תשומת הלב לא רק אל המוצרים עצמם, אלא גם אל אותם אומנים, אל אומנותם ואל מסורותיהם התרבותיות, ובטווח הארוך יתרום לעצמאותם הכלכלית דרך הגדלת הביקוש למוצריהם.

"אנחנו מאמינים שכמעצבים יש לנו אחריות חברתית, שזו החובה של כולנו לדאוג לעולם שלנו ואחד לשני", הם מסבירים.

"זו הסיבה שאנחנו נפרדים שוב ושוב מאזור הנוחות שלנו (הם מתגוררים אי שם לחופיה הדרומיים של שוודיה, אבל אין להם סטודיו קבוע) ושמים פעמינו אל מקומות רחוקים, במטרה לחקור רעיונות חדשים ולהכיר נקודות מבט לא מוכרות לנו. אנחנו מקווים שאנחנו מצליחים לתרום משהו. להשקפתנו, חפץ שנעשה בעבודת יד הוא חפץ בעל נשמה, קרוב יותר למקורות ויותר אמיתי. נכון, הוא לא מושלם, אבל היי, מי כן?"
שיתוף הפעולה הראשון של גלימפט היה עם פוטרז וורקשופ, סטודיו לקרמיקה בדרום אפריקה. בסופו של חודש אינטנסיווי באחד מפרווריה היותר עניים של קייפטאון, עיצבו השניים את סדרת גופי התאורה מקרמיקה "הפרי האסור" (Forbidden Fruit), צבועים בעבודת ידם של האחים ארנסט וּונדל. גילם של האחים, מספרים ראסק ופאלם, הוא כגילם הם, אבל פרנסת משפחותיהם נשענת כולה על כתפיהם. רבע מהרווחים על גופי התאורה מגיע אליהם, ומבחינתם זו עזרה לא מבוטלת.
שיתוף הפעולה הבא היה עם UMA, יצרנית רהיטים ויאטנמית. בהו צ'י מין סיטי הכירו גלימפט קבוצת אומנים שחבריה מתמחים באריגת עשבי ים, פלסטיק ונייר ליצירת קערות קטנות. התוצאה הייתה סדרת המושבים "גיבורי-על" (Superheroes), שחברת קפליני שמחה לקחת חסות עליה, והיום המושבים המלבבים נמכרים דרכה. לצורך כך

הם הגדילו את קנה המידה של המוצרים, הוסיפו חוטים צבעוניים בהשראת הערסלים המקומיים, ושילבו דוגמאות פרי עבודתה של המאיירת השוודית מאלין קורט (Malin Koort)

בימים אלה סיימו ראסק ופאלם את שיתוף הפעולה השלישי שלהם. הפעם בחרו בקואופרטיב אומנים מפרו בשם Artesanos Don Bosco. קואופרטיב זה הוא חלק מיוזמה איטלקית גדולה יותר מייסודו של המיסיונר הקתולי האב הוגו, שמעניקה חינוך והכשרה מקצועית לתושבי הכפרים הנידחים שבאנדים, על מנת לאפשר להם להתפרנס מעמל כפיהם. בחמש שנות הלימודים ב"ארטזנוס דון בוסקו" מתמחים אנשי הקואופרטיב בעבודה בעץ, אבן, זכוכית, מתכת וטקסטיל. בעזרת החברים בסדנה שבכפר יונגאי, ובהשראת המורשת העתיקה רווית המיסטיות של פרו, עיצבו גלימפט סדרת שולחנות קפה מגולפים ביד בשם "חייזרים פרה-היסטוריים" (Prehistoric Aliens), ששמם נובע מכך ש"הם נראים כמעט כמו ספינות חלל זעירות שהרגע נחתו כאן עם מנהיגם הרובוט". (כתיבה: סיגל נמיר)

Prehistoric Aliens, by Glimpt Studio

Prehistoric Aliens, by Glimpt Studio

Prehistoric Aliens, by Glimpt Studio

Prehistoric Aliens, by Glimpt Studio

Forbidden Fruit, by Glimpt Studio

Forbidden Fruit, by Glimpt Studio

Superheroes, by Glimpt Studio

Superheroes, by Glimpt Studio

Prehistoric Aliens, by Glimpt Studio

Prehistoric Aliens, by Glimpt Studio

לארכיון הניוזלטרים

קבלו את כל העדכונים החמים ישירות למייל עם Redesign Update