מעריסה לערוגה

Vertical Garden Design

Vertical Garden Design

סקירה מלבלבת על הטרנד המקסים של גינון ורטיקלי, שפשוט לא מפסיק לטפס

חלחול התודעה הירוקה למציאות היומיומית שלנו הביא עמו פיתוחים שלא רק אמורים לעכב את ההרס המוחלט של כדור הארץ, אלא גם גורמים לו (או לפחות לדירה העירונית שלנו) להיראות הרבה יותר טוב. אם הכי קרוב לקיר צמחים שראינו בילדותנו היה הפוטוס המטפס שגרם למדף בבית להיראות תקוע אי שם בסביבות אפריל 1977, ואם בזיכרונות שלנו מככבות ערוגות מגודלות פרוסות בחצר בית הספר, הרי ההווה מטיח בנו קיר בטון בכל שלושה מטרים בממוצע ומדרכות צחיחות בין לבין, ומאלץ אותנו למצוא דרכים יצירתיות יותר לשזירת הירוק בחיים.

יש מי שמתייחס לעניין הצימוח האנכי כקישוט, כי אין יפה מקיר שמגדל את עצמו, נושם, משתנה עם תנועת השמש ועונות השנה. ויש את האקטיוויסטים, מונחי האידיאלים, שעורמים בקבוקי פלסטיק הפוכים באוויר ומגדלים עלי סלק, כי סלט אחד לשבוע כן יכול לגדל את עצמו

אז בפינה הימנית – Vertical Garden Design בפורטפוליו מרהיב של קירות צמחייה בשרנית ועשירה שממירה לובי של מלונות שוודיים, חלונות ראווה של חנויות יוקרה ספרדיות ומרכזי תרבות בדובאי לג'ונגלים מבויתים; Flora Grubb Gardens מייצרים שיפודי מתכת מוצלבים שתופסים צמחי אוויר עדינים (טילנסדיאה) להשגת מראה קונטרסטי לברזל התעשייתי; ו-Wooly Pocket מייצרת כיסי בד, שבתלייה אחד מתחת לאחר יוצרים קיר צמחייה במראה משתפך.

באגף השמאלי, אנשי Windowfarms בפרויקט עיצוב פתוח לכל מי שמעוניין ליצור ערוגת תבלינים או ירקות ביתית עירונית. במקום שאין די שטח או אור יצרו החברים קונסטרוקציה שבמקורה מורכבת מבקבוקי שתייה קלה, נורות לתגבור האור, ומשאבת אוויר חסכונית ושקטה שמתחזקת את זרימת הנוזלים דרך המתקן. כוונת הפרויקט היא לגרום לכמה שיותר אנשים לבנות את הערוגה האנכית בעצמם, לשתף רעיונות חדשים לשיפור המערכת, ולהביא אנשים לגדל לעצמם את הירקות והתבלינים גם בסביבה אורבנית "עוינת"; Hayeon Kelly Choi ו-Kooho Jung מציגים את קונספט הקיר הירוק הסימביוטי, שיחליף חומות וקירות חוצצים ברחבי העיר, ויקיים בתוכה מערכת אקולוגית מטהרת; ומפה אפשר לרוץ קדימה אל מעל לפופיק עם החזון האוטופי של WORKac, שמציעים מגדל טרסות שמהוות פלטפורמה לגידול חקלאי מגוון, מחסות ועד לעדרי כבשים, עם שוק איכרים בקומת הקרקע – ממש באמצע העיר.

הרעיון המנחה הוא קיצוץ דרסטי בשינוע האוכל, כשמכאן המילה החדשה (שלנו לפחות) להיום: Locavore – מי שצורך את מזונו בקרבת מקום מחייתו

הירוק הוורטיקלי מגיע בשלל סוגי צמחים, שלל צפיפויות ואפילו שלל פונקציות. אז אם זה ליופי, למען הסביבה, או לצורך התנתקות מחברות ענק ויצירת סלט עצמאי משלכם – תלו כמה עציצים לגובה החלון ותנו לירוק לייפות לכם את היום ולחמצן לכם את האוויר.

Flora Grubb Gardens, Thigmotrope Satellite Fleet

Flora Grubb Gardens, Thigmotrope Satellite Fleet

Woolly Pocket

Woolly Pocket

Windowfarms

Windowfarms

WORKac's Locavore Fantasia

WORKac's Locavore Fantasia

Kooho Jung & Hayeon Kelly Choi, Symbiotic Green Wall, photo via EcoFriend

Kooho Jung & Hayeon Kelly Choi, Symbiotic Green Wall, photo via EcoFriend

לארכיון הניוזלטרים

קבלו את כל העדכונים החמים ישירות למייל עם Redesign Update