נאמן למקור

גופן

גופן "עברי" בעיצוב רני רדזלי

דימויי רדי מייד ישנים ורטרו ישראלי: העיצוב החודשי המתחלף של reDesign

במסגרת הרקעים המתחלפים שלנו אנו מתכבדים לארח החודש את המאיירת גפן רפאלי, בוגרת מסלול איור במחלקה לתקשורת חזותית בצלאל. רפאלי, שעל פרויקט האינסטגרם המרענן שלה תוכלו לקרוא בפוסט אחר, היא מאיירת ורסטילית, שיצירות שלה מעטרות חלקים נכבדים בשדה הדיגיטלי המקומי ומחוצה לו. אפשר לקרוא את יצירותיה של רפאלי כ"רבּוסים", חידות ציורים, העומדים לעתים קרובות נטולי טקסט ומבקשים שיקראו בהם בעד עצמם. דוגמאות לכך אפשר למצוא בבלוג אופנת הילדים בייבי פאשן, שם איירה רפאלי את האייקונים העגלגלים והפסטליים, ובז'אנר אחר – ה-header המעטר את בלוג המוזיקה והתרבות אני כסף צעיר.
את הרקע החודשי שנעשה עבורנו ביססה רפאלי על פורטרטים שנגזרו מאנציקלופדיות ישנות שהיא אוספת (אם למישהו יש – היא תשמח לקחת): "היה מעניין לראות שחלק גדול מהפורטרטים הם תחריטים וציורים, ולא צילומים.

"החלטתי להרחיק את הפורטרטים עוד יותר מההקשר שבו הופיעו במקור, ולעבד אותם בכל מיני דרכים כך שיהפכו לאוסף של טיפוסים וסיפורים שאני יצרתי. כך למשל הפכתי את חלקם לנשים כדי לכפר על המיעוט הנשי בין האישים שמצאתי."

העיסוק הגובר של מאיירים עם רדי מייד הולך וגובר בשנים האחרונות, אולי בעקבות התחזקותם של האינטרנט והאמצעים הדיגיטליים שמטשטשים את הגבולות בין מקור להעתק, שוטפים את המרחב היצירתי ומעודדים שיתוף וריבוי השראות.
הגופן האורח החודש הוא גופן "עברי" בעיצוב רני רדזלי, שנולד מתוך עבודת הכנה לקורס שהעביר בנושא היסטוריה של עיצוב גרפי בארץ ובעולם. רדזלי, בוגר המחלקה לתקשורת חזותית בוויצו חיפה, הוא הבעלים של סטודיו עצמאי העוסק במיתוג. עד כה הוא עיצב שבע משפחות פונטים הנמכרות דרך פונטביט.

לדברי רדזלי, מעצבים רבים בחרו בגופן "עברי" כדי להעביר מסר של רטרו ישראלי, כמו למשל בקמפיין שציין 75 שנה לשוקולד מקופלת של עלית.

גופן זה מייצג מגמה הולכת וגוברת של אותיות בעלות רפרנס היסטורי לא מפורש, המתבסס על קשת רחבה של השראות ולאו דווקא על מקור יחיד, כפי שהיה פופולרי יותר לפני כעשור. דוגמאות נוספות למגמה זו אפשר למצוא בפונט "אסימון" של אאא, "תפארת" של ינק יונטף ו"ארטיק" של הטייס.

איור: גפן רפאלי

איור: גפן רפאלי

איור: גפן רפאלי

איור: גפן רפאלי

איור: גפן רפאלי

איור: גפן רפאלי

איור: גפן רפאלי

איור: גפן רפאלי

לארכיון הניוזלטרים

קבלו את כל העדכונים החמים ישירות למייל עם Redesign Update