על קו התפר

Boudicca

Boudicca

תיק בגודל אדם, סריגים מפוסלים ובושם משפריץ צבע: תערוכה במוזאון תל אביב מביאה תפירה עילית ואוונגרד

התערוכה "גוף הדברים – שלוש סביבות אופנה" מקבצת בבניין החדש של מוזאון תל אביב שלושה בתי אופנה מהקצוות האוונגרדיים של התעשייה. את כל אחד מהם מייצג מיצב, להלן סביבה, שמבקש לשפוך אור על הווייתם ועל אופני הפעולה שלהם.

המציגים – בלס (Bless), בודיקה (Boudicca) וסנדרה בקלנד (Sandra Backlund) – הם יוצרים שמאופיינים בעמדה ביקורתית ובניסיון לשבור את מוסכמות השיח

שלושתם כמעט אינם עובדים על פי לוח הזמנים המקובל, ובוודאי שלא על פי שיקולים מסחריים. העשייה שלהם, על התפר בין אמנות ועיצוב, מאופיינת בזליגה בין מדיומים כמו ארכיטקטורה, פיסול ומחקר, מה שהופך את הנוכחות שלהם בחלל המוזאלי לטבעית לגמרי.

אל מתחם התערוכה נכנסים דרך הסביבה של בלס, מותג מרתק שהקימו ב-1997 אינס קאג הגרמנייה ודזירה הייס הצרפתייה, ואשר מאופיין בגישה קונספטואלית משועשעת, לעתים סתומה ולעתים מבריקה, הזרועה בערב-רב של רפרנסים. ההליכה בסביבה של בלס מזמנת לצופה חוויה של שיטוט בבזאר.

מסלול ההליכה מתעקל בין מפלי שרשראות, שביניהן מבצבצים עיצובי המותג מאז הקמתו: זוג נעליים במראה קיפודי, סוודר שהולחם לשטיחון פרסי, מברשת שבזיזיה צומחת קווצת שיער, תיק בצורת אדם בגודל טבעי ועוד פריטים סוריאליסטיים

אזור בחלל מוקדש לקטלוגים ו-look books של המותג, גם הם תוצר של חשיבה מחוץ לקופסה.

המעבר לסביבה של סנדרה בקלנד, מעצבת-אמנית שוודית שמתמחה בסריגה, חד. הסביבה בהירה, כמעט קלינית, וחפה מעזרים ותפאורות, כשבמרכזה עומדים העיצובים – סריגים מרשימים שמפוסלים בווירטואוזיות. כל אחד מהם הוא אובייקט הרמטי בפני עצמו, ומוצג על בובת תצוגה. מעליו תלוי תצלום מרשים שנעשה במיוחד לרגל התערוכה, אבל לא מצליח להתחרות במקור המרהיב. התצוגה מבטאת את תהליך העבודה של המעצבת, שכולל מחקר חומרי טכני ועיסוק בפירוק, הרכבה וטרנספורמציה של הגוף.

החלל של בודיקה – מותג בריטי שבחר במודע להתנתק מרוטינת העשייה האופנתית ולשקוע בפרויקטים קונספטואליים שלא מיועדים לצרכני קצה – מציע קירות שחורים, מוזיקה דרמטית ואסופת אובייקטים, המתקבלים כמעין זרם תודעה של בית האופנה

התצוגה, שבנויה מאסופת קטעי וידאו, צילומי סטילס ואובייקטים, נעה בין מחקר היסטורי, מהלכים תאטרליים וסטייל גותי-פאנקיסטי. אפשר לאתר שם רעיונות בשלבי פיתוח ופריטי מפתח כמו בושם שפיתוחו ארך שנים, וששפריץ ממנו מכתים את המשתמש בצבע כחול עמוק – שאחר כך מתנדף.

התערוכה מאפשרת לבחון מקרוב ולמשש את האובייקטים, רובם פריטי מפתח של כל בית אופנה, ולקבל קצה של מושג על אופנה קונספטואלית בת-זמננו – דבר מבורך כשלעצמו.

מוזאון תל אביב לאמנות, עד 28.4.2013.

Boudicca

Boudicca

Boudicca

Boudicca

Boudicca

Boudicca

Boudicca

Boudicca

Sandra Backlund

Sandra Backlund

Sandra Backlund

Sandra Backlund

Sandra Backlund

Sandra Backlund

Bless

Bless

Bless

Bless

Bless

Bless

Sandra Backlund

Sandra Backlund

Bless

Bless

תגובות

  • אין תגובות. היו הראשונים להצטרף לדיון

Your Comment

אנא מלאו את השדות המסומנים.
לארכיון הניוזלטרים

קבלו את כל העדכונים החמים ישירות למייל עם Redesign Update