צינה בכיכר: תמונת מצב

כיכר דיזנגוף

כיכר דיזנגוף

עולם הנדל"ן והשימור אינו מחכה למקבלי ההחלטות על דיוניהם המרובים והאמוציונליים ומצביע בכיס ובדחפור בכל הקשור לחידוש פני כיכר דיזנגוף. אז אמנם כרגע מדובר רק בכרסום המעגל החיצוני של הכיכר – אך הוא שיוצר את החלל העירוני הייחודי שהוא מסמליה של העיר תל אביב, והוא שיביא בסופו של דבר לשינוי המהותי בכיכר עצמה.
ואלה תולדות הכיכר על רגל אחת: כיכר צינה דיזנגוף תוכננה במקור על פי המתווה ההיסטורי של עיר הגנים בתכנונו של פטריק גדס. את הבניינים סביבה תכננה האדריכלית ז'ניה אוורבוך בסגנון הבינלאומי. על פי התכנון המקורי יועדה הכיכר להולכי רגל, ועד 1978 שכנה במישור אחד עם המבנים, המדרכות והכביש. עקב לחצי תנועה כבדים ורצון של מתכנני העיר להקל את עומסי התנועה, ובנשימה אחת לתרום להולכי הרגל כיכר רחבת ידיים עמוסת מצבי שהייה (שרובם אינם מנוצלים) – הוגבה המפלס, מה שיצר את שיא המחלוקת.
אז על מה המהומה?

הוויכוח הוא סביב סוגיה עקרונית בסיסית בבינוי ערים, העוסקת בחוויה המפלסית של הולך הרגל

המצדדים מצדיקים את הגבהת המפלס בכך שהכיכר משחררת את גודש התנועה הממונעת, ובד בבד מספקת בלב אחד הרחובות הראשיים בעיר אזור ציבורי רחב ידיים לרווחת הציבור. המתנגדים טוענים שהולכי הרגל מתקשים בהתמצאות ובשימוש השטחים הציבוריים המנותקים ממישור הרחוב, וזו הסיבה לכך ששטחי הכיכר אינם מנוצלים ומוזנחים (וכראיה, המזרקה המיתולוגית של יעקב אגם).
השינוי מתחיל בחיצוני: בעוד הצדדים ממשיכים להתנגח צדי הכיכר מתחדשים לאטם: בית קולנוע חן שופץ, ובית הקולנוע האחר (אסתר) הוסב למלון בוטיק. מבנה נוסף משתקם בימים אלו ובקרוב יהפוך לבית דירות יוקרתי. השינוי הפיזי של הכיכר יבוא במוקדם או במאוחר, והדרך לשם כבר נסללת ומאפשרת מקום לפשרה ולפתרון ביניים. דוגמה טובה היא הפרויקט של משרד SOMA, המציע משטח הומוגני של הכיכר והפיכת הכבישים למנהרות, בססמה: אבולוציה – לא רבולוציה.

כיכר דיזנגוף

כיכר דיזנגוף

קולנוע חן בכיכר דיזנגוף

קולנוע חן בכיכר דיזנגוף

כיכר דיזנגוף

כיכר דיזנגוף

כיכר דיזנגוף

כיכר דיזנגוף

כיכר דיזנגוף

כיכר דיזנגוף

כיכר דיזנגוף - הצעה לשיפוץ, SOMA אדריכלים

כיכר דיזנגוף - הצעה לשיפוץ, SOMA אדריכלים

כיכר דיזנגוף - הצעה לשיפוץ, SOMA אדריכלים

כיכר דיזנגוף - הצעה לשיפוץ, SOMA אדריכלים

כיכר דיזנגוף ההיסטורית

כיכר דיזנגוף ההיסטורית

כיכר דיזנגוף

כיכר דיזנגוף

תגובות

 • אני חושבת שזה הפתרון הנדרש כי הכיכר באמת עוזרת להפחתת תנועה.. זה השדרוג הנכון גם שטח ציבורי מקסים וגם ייעול צירי התנועה

 • לדעתי הפתרון המוצג כאן, המקודם על ידי העירייה, הוא טלאי אסטתי שאינו פותר את הבעיות האמיתיות של הכיכר – והם –
  השיפועים חדים מדי להולכי רגל ואופניים
  נתק וחוסר רציפות עירונית הנובעים מגובה ההגבהה של הכיכר.
  מפלס הכיכר העליון קטן ומנותק, שטחים ציבוריים נרחבים נעלמים במאסת המדרגות והרמפות

  דרוש שינוי אמיתי בכיכר – שינוי תודעתי – שיחסל את ההזנחה, את מרבצי הפאנקיסטים ותרבות השתן (הכיכר מסריחה!) ויחזיר את הכיכר להולגי רגל, לבתי הקפה ולחנויות

  לכן הפתרון הקוסמטי שהוצע כאן מונע מהעיר את החלל העירוני שמגיע לה

  יש שלל פתרונות שהוצעו בעבר (תערוכה שלמה בנושא של אורבניקה לדוגמא) ועוד יוצעו בעתיד.
  למה להתפשר על מקום שני כשאפשר לדרוש את הטוב ביותר!?

 • זה נכון שבסוף כוחות השוק קובעים וכשכסף נכנס יש שינוי הרבה יותר מהיר משינויים ביורוקרטים של עירייה אבל אז גם אין שליטה ולפעמים משהו שאמור להיות לציבור הופך למתחם לבעלי ממון, לגטו, לכיעור אדריכלי וכן הלאה – השוליים של הכיכר זה יופי אבל חייבים לבצע שינוי מבני אמיתי בכיכר לטובת התושבים

 • השינוי נרמז בגוף הכתבה: אם זורם כסף לאיזור, יימצאו גם התקציבים לחפור את הכבישים עמוק יותר ולהשטיח את הכיכר. הגובה שלה כיום – גם בשינויים קוסמטיים – לא יביא את השינוי המיוחל.

 • אני חושב שהעובדה שיש מפלצת של אגם על הכיכר היא זאת שיוצרת את המבדיל , באם נוריד את המזרקה ונכניס דשא ועצים ונשפר את מרארה הבניינים הסובבים ,דבר זה כבר ישפר את הכיכר ברמה שלא צריך משהו אחר .
  אי אפשר לשפר את הכיכר ברמה של תחבורה באם נוריד את גובה הכיכר , צריך לשנות את הקיים ברמה הקיימת פרקטית ,ולא לשנות אותה כי זה" נכון ורצוי ", הכיכר מוזנכת ברמה של ניקיון ויזואלי , בואו , זה מה שעושה את הבעיה למורגשת מידית.
  ערןו ארלו – מעצב

Your Comment

אנא מלאו את השדות המסומנים.
לארכיון הניוזלטרים

קבלו את כל העדכונים החמים ישירות למייל עם Redesign Update