צעירים לנצח

calendar-1

דווקא בעידן הדיגיטלי החליטה קבוצת מעצבים להפיק לוח שנה מודפס בטכניקות מסורתיות

הם פועלים יחד כשנה, אבל נדמה כאילו היו פה תמיד, ואפילו שהם רק שישה, רשימת הפעילויות שהם יזמו בשנה האחרונה לא הייתה מביישת גם גופי תרבות ותיקים יותר. הם יזמו את פרויקט "יום עבודה", שבמסגרתו הם העבירו בין השאר סדנת טיפוגרפיה בתיכון עירוני ד' בתל אביב, הם קיימו באתר שלהם ראיונות עם מעצבים ישראלים, הם ערכו תערוכת איור קבוצתית בהשראת האות אל"ף, חילקו פרסים כספיים ומלגות לקידום ולעידוד מצוינות טיפוגרפית, קיימו חמישה ערבי הקרנות סרטים פתוחים לקהל ועוד.
ולא פחות חשוב – הם עיצבו גופנים עבריים חדשים; בהתחלה כל אחד לחוד, עד שלפני שנה הם הקימו את אאא, "בית לטיפוגרפיה עברית", שחבריו הם שישה מעצבים עצמאיים – ערן בכרך, ‬נוי ניימן, ליה אופיר, אברהם קורנפלד, נדב ברקן ושני ברבר – "שהתשוקה לטיפוגרפיה איחדה אותם ליצור במה המסורה כולה לאותיות, לגופנים ולטיפוגרפיה עברית מקורית ואיכותית".

הם לא הסתפקו בלשבת מאחורי המחשב ויצרו סצנה טיפוגרפית מקומית, שבה כל גופן חדש מקבל כרזה נחשקת שיכולה לעמוד כיצירת אמנות בפני עצמה, קדימון מונפש כאילו הייתה זו סדרת טלוויזיה חדשה, ואירוע השקה כאילו מדובר בלא פחות מכוכב הוליוודי.

הפרויקט האחרון שלהם, שאירוע ההשקה שלו יתקיים ביום שבת הקרוב, הוא לוח שנה המורכב מ-12 הדפסי משי, שטכניקות העבודה שנעשה בהן שימוש בהפקתו משלבות הדפסי לינולאום שנסרקו, קולאז'ים, איור וקטורי, עיבודים דיגיטליים וצילומים. לצורך כך הם משתפים פעולה עם בעלי המלאכה ועם ארבעה מעצבים צעירים, שכל אחד מהם עיצב ארבעה עמודים בלוח: איריס קוצ'מר ועידן עם-שלם, שסיימו בשנה שעברה את הלימודים במחלקה לתקשורת חזותית בשנקר, ויואב גתי וזהר קורן, סטודנטים שנה ד' באותה המחלקה.
העבודה על הלוח החלה במטרה ליצור מעטפות, ומשם היא התפתחה לגלויות עם לוח חודשי שיישלחו לרוכשי הגופנים, מספר קורן בשם ארבעת המעצבים. לאט לאט התפתח הרעיון ללוח-עד.

"משם התפתחה התשוקה ליצור מוצר שלם שמאגד בתוכו גם את האהבה של כל העוסקים במקצוע לטיפוגרפיה, גם את האהבה לדימוי וכמובן גם את ההזדמנות להדפיס באמת, בידיים".

"הכרנו בשנקר והפכנו לחברים טובים במהלך הלימודים. אנחנו מגיעים ממקורות השראה שונים ומשלימים אחד את השני, ולכן גם החלטנו בתחילת העבודה ליצור מהלך משתנה שאין בו כמעט חוקים מלבד ההחלטה הראשונית על הגריד שמייצר פלטפורמה לדימוי. לא כל כך ידענו למה אנחנו נכנסים, ושני ימי עבודה הפכו לחודש של ימי הדפסות אינטנסיוויים. אהבנו את הרעיון של לוח-עד שיוצר נוכחות חזקה, ובצורה קצת קיטשית מעניק תחושה של מוצר שלא תלוי בזמן, דווקא בהקשר של לוח שנה".

מחיר הלוח: 180 ש"ח. במכירה מוקדמת דרך האתר ובאירוע ההשקה: 120 ש"ח.

צילום ועריכת וידאו: בר אפרים

לוח-עד – תערוכה והשקה – 16.02.2013 from אאא on Vimeo.

 

 

 

_MG_9890

_MG_9804

calendar-3

_MG_6918

_MG_9816

_MG_9804

calendar-4

-----------

משמאל למעלה ובכיוון השעון: זהר קורן, איריס קוצ'מר, יואב גתי, עידן עם־שלם

לארכיון הניוזלטרים

קבלו את כל העדכונים החמים ישירות למייל עם Redesign Update