ראיון עם Bruno 9li

Bruno 9li, photo via abduzeedo

Bruno 9li, photo via abduzeedo

"רעיונות אמיתיים הם טהורים ומנפצים את הזמן"

המעצב הברזילאי מרקוס טורס מראיין את בן ארצו האמן הצעיר Bruno 9li, מהאמנים הידועים הפועלים כיום בברזיל. על ההבדל בין מעצב לאמן, על תרבות ניגודים מפרה, וכמה טיפים שיעזרו לכם להתקדם בחיים המקצועיים ובאמנות – בתרגום עברי לנוחות קוראי reDesign.

עולמו המטפיזי מורכב מרוחניות וטכנולוגיה, תרבות פרימיטיווית ומטרופולין, ולצד סימבוליקת "חזרה למקורות" או לגן עדן אבוד ניכרות גם השפעות פופיות כקומיקס ומדע בדיוני

תוכל לספר קצת על הרקע שלך, ומתי התחלת להתעניין באילוסטרציה ובאמנות? יצרתי קונספט של "אוניברסיטה חופשית". אני בוחר את המורים ואת הדיסציפלינות, ויוצר שיטת מחקר שמבוססת על חופש, ולעתים קרובות כרוכה בהצטלבות של נושאים שונים שאין ביניהם דבר במשותף. ולכן, נושאים יוצרים רמה גבוהה של אנטרופיה מדומיינת, שמלאה בבליטות ובניגודים. האמנות שלי מקבלת את הכוח שלה מהאנרגיה של הניגודים האלה. אני מאמין בלמידה דרך אינטואיציה ורגש – ידע אינטואיטיווי.

כשאתה לומד מרגשות, אובייקט המחקר והחוקר מקושרים באופן מטפיזי, וזה מקדם את חוויית הלמידה

למדתי ב-School of Visual Arts בניו יורק, ב-Atelier Livre da Prefeitura de Porto Alegre, ובבתי ספר לעיצוב נוספים בברזיל.

מי השפיע עליך? מי הם המעצבים והאמנים שאתה מעריך? אני אוהב נושאים כמו פילוסופיה, תרבות פרימיטיווית, גרפיקה, רישום, פוטוריזם, מיתולוגיה, אוקולטיזם, מוזיקה, דתות, טקסים…. וכיוון שאני מטא-גרפיקאי, אני משלב את האימג'ים הפראיים והפרימיטיוויים ומנגד אותם עם תפיסת המטרופולין האורבנית, כדי ליצור ממדים חדשים לחזון שלי. אני אוהב את אנשי החזון, המאסטרים של הציור הגותי של ימי הביניים מאירופה ואמנים פרימיטיווים לא ידועים מתרבויות שונות, מדרום אמריקה ועד לאפריקה – אמנים שהרבה פעמים יצרו אובייקטים כמו מסכות ובגדים למטרות רוחניות, בלי קשר לאמנות כפי שאנו מבינים אותה היום.

פיתחת סגנון ייחודי מאוד בעשר השנים האחרונות. איך היית מתאר אותו? כפי שציינתי קודם, אני מטא-גרפיקאי, העבודה שלי היא תוצר של התנגשויות ופרגמנטים שיוצרים מיתולוגיה עצמאית. אני חושב על האמנות שלי כשזירה של כמה חוויות לאימג'ים בעלי ממדים שונים. ככל שאני מתבגר, העבודה שלי נעשית חזקה יותר. האימג'ים שאני יוצר נמצאים בחידוש מתמיד, כי אני רואה בעיני רוחי חידוש. הכל על פני האדמה מתחדש.

מה גרם לך להחליט להתמקד באמנות יותר מאשר בעיצוב? אני מחפש משהו שיעצים אותי ושיהיה שדה חופשי שאוכל לפתח בו את הביטויים השונים שלי, ושדה האמנות יכול לאפשר לי את זה. כך לדוגמה, באמנות אני מרגיש חופשי ליצור התנגשות בין פרימיטיוויות ופוטוריזם, מיתולוגיה ופילוסופיה, קווים אורגניים וקווים ישרים. מעולם לא ראיתי את עצמי כמעצב, בעיקר משום שזה היה מאלץ אותי לעבוד בהתאם לאילוצים ולאבד את החופש. למעצבים יש פונקציה, הם קיימים כדי לייצג משהו, בשונה מהאמנות שלי. אבל בכמה מקרים נדירים עשו שימוש בעבודה מקורית שלי לאילוסטרציה.

מהם חמשת הדברים הקריטיים לחייך המקצועיים? חידוש, חקירה מתמדת, משמעת, חזון, חופש

מה אתה חושב על סצנת האמנות בברזיל, והאם לדעתך אפשר לחיות שם מאמנות? כן, אפשר להתפרנס מאמנות בברזיל. אני ברזילאי, ואני חי ועושה אמנות. יש נסיבות כלכליות שעשויות להפריע לאנשים שנמצאים על מסלול האמנות, אבל זו הבחירה שלך אם לעלות עליו. אמנות היא לא מוצר, היא לא צורך אנושי בסיסי, אבל אנחנו יכולים להגיד שאמנות הופכת אותנו לאנושיים, וסצנת האמנות, לא רק בברזיל אלא בעולם בכלל, היא נרחבת, מפוצלת, מגוונת. קשה להסביר את זה.

מילה למי שעושה את צעדיו הראשונים באמנות? הקשיבו לקול הפנימי שלכם. בחרו את המורים שלכם בשדה הזה. היו חופשיים. רעיונות אמיתיים הם טהורים ומנפצים את הזמן. היו מלאי חזון! שנו! חפשו!

ברונו נובלי, יליד 1980, הציג בתערוכות יחיד באמריקה, באירופה ובמזרח הרחוק.

בקרו באתר: Bruno 9li
לראיון במקור: abduzeedo

Bruno 9li

Bruno 9li

Bruno 9li

Bruno 9li

Bruno 9li, photo via abduzeedo

Bruno 9li, photo via abduzeedo

Bruno 9li

Bruno 9li

Bruno 9li

Bruno 9li

Bruno 9li, photo via abduzeedo

Bruno 9li, photo via abduzeedo

תגובות

  • וואי, זה כל כך יפה !! אני מאוהבת .. .. …. .. .

  • מקסים ביותר. עולם מופלא בשלל צבעים נהדרים

  • מעניין יפה

  • אהבתי ואפילו מאוד. מזדהה ומפנימה.
    אמנות היא חשובה לנפש ולנשמה. מצרך נשגב. אך לא מוצר.
    להגיע לרמות של ביטוי גבוהות כאילו זו ברכה!!

Your Comment

אנא מלאו את השדות המסומנים.
לארכיון הניוזלטרים

קבלו את כל העדכונים החמים ישירות למייל עם Redesign Update