עד אפס מקום

אמיר נוה

אמיר נוה

אמיר נוה בתערוכת יחיד

אשכול התערוכות "24/7" במוזאון הרצליה לאמנות עכשווית מציג אוסף עבודות יפות, וגם המסגרת התמטית המארגנת סביב נושא הזמן היא מעניינת, עם זאת במכלול המצטבר נדמה שלא נוצר קשר ממשי בין התערוכות השונות, ובמקום להדהד ולהעשיר אחת את השנייה חלקן מקבלות אפקט הפוך של השטחה. בתוך הקשר זה מציג אמיר נוה את תערוכת היחיד שלו "עד אפס מקום", ובה ציורים גדולים בשמן וגרפיט על בד ללא מסגרת וללא שכבת בסיס.

בציורים בולט מתח עקרוני ביחסים בין אובייקט ורקע ובין פיגורציה להפשטה, כשריק והתכלות הם מוטיב חוזר בהם. הקו הקליגרפי של נוה מיומן, בוטח ומורכב בו-זמנית, סוער ומשתנה כישות אורגנית, ביולוגית, מחויב למשחק, להפרעה של סדר, לפרימה של נורמטיביות ויציבות.

פיגורה אחת מופיעה בכל הציורים, דמות "אדם", לאו דווקא גבר או אשה, המופיעה במנחי גוף שהם קצת "אחרים", בלתי אפשריים, שבורים. הראש בציורים הוא באופן עקבי יותר "עשוי" ונוכח מבחינה פיזית. נראה שהוא נושא עליו מידה מסוימת של משקל, כשהגוף והנוף משמשים לו כלי תחבורה.

אופן עיצוב הדמויות והטיפול הציורי בסביבה מעלה עיסוק בסוגיה של חיפוש מקום. חיפוש זה מתרחש בממד הפיזי, כשהקו והכתם מחפשים להם מקום במרחבי הבד, וגם במובן מנטלי, בחיפוש אחר עוגן במקום שאין בו אחיזה, והמרחב הוא שאלה – שם מתבקשים הדמות, הצייר והצופה להיטמע. בשיחה עמו הסביר:

"בריק, במקום חסר, הראש הוא המקום היחיד שאפשר להימצא בו. מקום שאפשר לבנות בתוכו, ולהרוס בתוכו, המקום המקביל, המקום שאתה נמצא בו, העולם שסובב אותך, והשאלה אם הוא באמת נמצא".

אמיר נוה נולד ב-1974 בבאר שבע. חי ועובד בתל אביב. הציג תערוכות יחיד וקבוצתיות במוזאון ישראל, ירושלים, מוזאון ינקו דאדא, עין הוד, מוזאון הרצליה, המוזאון לאמנות ישראלית, רמת גן, מוזאון תפן, מוזאון על התפר, מוזאון אשדוד, יריד Frieze NY ועוד. עבודותיו נכללות באוספים רבים בארץ ובעולם. ב-4 בפברואר תיפתח תערוכת היחיד השנייה שלו בגלריה זומר בתל אביב, "בוחן כליות".

עד אפס מקום, אמיר נוה. מוזאון הרצליה לאמנות עכשווית, במסגרת אשכול תערוכות 24/7. אוצרת: ד"ר איה לוריא. עד 30.4

אמיר נוה, ללא כותרת (ורטיגו)

אמיר נוה, ללא כותרת (ורטיגו)

אמיר נוה, ללא כותרת, (Hide, Run, Hide)

אמיר נוה, ללא כותרת (Hide, Run, Hide)

אמיר נוה, קום

אמיר נוה, קום

אמיר נוה, הנוף הלא גמור של החגב

אמיר נוה, הנוף הלא גמור של החגב

אמיר נוה, ללא כותרת (אדם לבד בעולם)

אמיר נוה, ללא כותרת (אדם לבד בעולם)

אמיר נוה

אמיר נוה

אמיר נוה

אמיר נוה

אמיר נוה, משא ומתן

אמיר נוה, משא ומתן

אמיר נוה, עד אפס מקום צפיפות

אמיר נוה, עד אפס מקום צפיפות

לארכיון הניוזלטרים

קבלו את כל העדכונים החמים ישירות למייל עם Redesign Update