שיעור רישום

Tal R., The Decorated House, 2015

Tal R., The Decorated House, 2015

טל ר. בגלריה זומר בתל אביב

בתערוכת היחיד השנייה שלו בגלריה זומר בתל אביב מציג טל ר., אמן דני-ישראלי, ציורים ורישומים של מודל באטלייה. במבט ראשון נדמה כי נכנסנו לתערוכה מאמצע המאה ה-20, ובה עבודות בסגנון גדולי האמנות המודרנית כהנרי מאטיס ופבלו פיקאסו.

בעודנו מכירים כי אנו מתבוננים ביצירה עכשווית, בולט בציורים היפהפיים עיצוב אירוטי מופגן של הדמויות והאובייקטים בסביבתן.

המרחב הציורי הדחוס בפרטים מציף אותנו בנוסטלגיה לדירות פריזאיות מהסוג שהכרנו מצילומי סטודיו של אותם ציירים מהמאה הקודמת, ואולי לדירות תל אביביות מלפני עידן האסתטיקה הסטרילית העכשווית: נוסטלגיה רוויה בריח ספרים, דפים ודבק, שונה כל כך מזו המציפה אותנו ביומיום, עם ההתבוננות בדימויים מטופלים שהשפה הפורנוגרפית כבר התאזרחה בהם והפכה לשגרה.

במקביל לעיסוק בנושא מסורתי – דמות המודל, משתמש טל ר. בטכניקה מסורתית שבה הוא מערבב דבק עור ארנבות עם פיגמנטים. הצבע שנוצר אינו מאפשר תיקון טעויות, והטכניקה מחייבת תהליך ציור מובנה ומחושב, הסותר את דימויו של אמן אימפולסיבי המטיח את רגשותיו באקספרסיביות על בד הציור.

אף שהתערוכה מכונה "שיעור רישום", הציורים לא צוירו מול המודל בכיתה מסודרת. תחת זאת פונה טל ר. לנשים שבהן הוא נתקל בברים או בתי קפה ומבקש מהן לדגמן לפניו, כשהמפגש מתרחש בבתי מלון או בבית הדוגמנית, ומתחיל בראיון שבמהלכו מנסים שני הצדדים לגבור על המבוכה שבסיטואציה.

במהלך המפגש הוא יוצר שלושה רישומים על נייר ורוד או צהוב (הצבע נוצר כתוצאה ממגעו עם דבק עור הארנב בסטודיו), ואלו משמשים בהמשך כנקודת מוצא לציורים. המוזרות ואופייה הלא מהוגן במתכוון של הסיטואציה, נוכחים בכל חלקי הציור כהשראה של מטען רגשי.

עניינו של טל ר. בדמות המודל החל בעת שלימד ציור באקדמיה בדיסלדורף, בעודו מנסה למצוא גישה לנושא המסורתי באופן שיהיה חסר אירוניה מחד, אך גם נמנע מיצירת דימוי וינטג'י קלישאתי מאידך. במקום אלו הוא יוצר חוויה של מבט אישי ואינטימי. חילופי המבטים בין האמן למודל, ובין הצופה ליצירה, הם מוקד עקרוני בעבודתו.

טל ר. נולד ב-1967 בתל אביב, הוא מתגורר ופועל בקופנהגן. עבודותיו הוצגו בתערוכות יחיד במוזאונים וגלריות מובילות בעולם.

גלריה זומר, שד' רוטשילד 13, תל אביב. עד 7.11

Tal R., Hollywood, 2015

Tal R., Hollywood, 2015

Tal R., Drawing Class, 2015

Tal R., Drawing Class, 2015

Tal R., E,F,S, 2015

Tal R., E,F,S, 2015

Tal R., Polka, 2015

Tal R., Polka, 2015

Tal R., Venice Bed, 2015

Tal R., Venice Bed, 2015

Tal R., S, 2015

Tal R., S, 2015

Tal R., U, 2015

Tal R., U, 2015

לארכיון הניוזלטרים

קבלו את כל העדכונים החמים ישירות למייל עם Redesign Update