יוסטון, יש לך פוסטר

Design by JPL, NASA

Design by JPL, NASA

הסבר פניך לתייר החלל

לצד אסטרונאוטים, מדענים ואנשי מנהלה, נאס״א מעסיקה גם מעצבים גרפיים. המשימה שלהם נשמעת קלה בהשוואה לעמיתיהם: לעורר בכולנו השראה בכל הנוגע למסעות בחלל.

סוכנות החלל האמריקאית היא אחד הגופים הפעילים ביותר בשיתוף תכנים באינטרנט ומציעה לגולשים מגוון צילומים ברזולוציה גבוהה וקטעי וידאו ואודיו זמינים להורדה. אחת התוספות האחרונות למאגר המולטימדיה שלה הם פוסטרים יפהפיים שיצרו המעצבים של ״המעבדה להנעה סילונית״ (JPL) בקליפורניה, שמתחזים לפרסומים לעידוד התיירות בשלושה מתוך למעלה מ-1,000 כוכבי לכת שגילה טלסקופ החלל קפלר.

JPL, שהחלה לפעול בשנות ה-30 ומאז 1958 כפופה לנאס״א, אחראית על פיתוח והפעלת רכבי מחקר בלתי מאוישים, שליטה על משימות המחקר וניתוח ממצאים.

השפה הגרפית של הפוסטרים וינטג׳ית מאוד ובהחלט שואבת השראה מהתפיסה הרומנטית של אותו עידן, שבו האנושות כולה רותקה לאפשרויות הגלומות באותו Final Frontier עתידני.

הדימוי שנבחר לייצג כל כוכב מבוסס על מידע אמיתי שהתקבל מהטלסקופ: Kepler 186f סובב סביב מה שנקרא ״ננס אדום״, כוכב דמוי השמש שלנו, אבל קטן, קר ואדום יותר. המעצבים החליטו לתאר את הכוכב, שמדעני נאס״א הגדירו כ״בן דוד של כדור הארץ״, כבעל נוף שתהליך הפוטוסינתזה שלו יוצר פלטת צבעים שונה מזו המוכרת לנו. הסלוגן שנבחר לו הוא: ״המקום שבו הדשא תמיד אדום יותר בצד השני״.

Kepler 16b לחלופין הוא כוכב הלכת הראשון שסובב סביב שתי שמשות, ולכן זכה לכינוי טטואין (ע״ש כוכב הלכת שבו נולדו בני משפחת סקייווקר, כוכבי סדרת סרטי ״מלחמת הכוכבים״), והדימוי שבמרכזו שואב השראה מאסתטיקת הסרט. הסלוגן שנבחר לו הוא: ״המקום שבו הצל שלכם לא לבד״.

הפוסטר האחרון בסדרה הנוכחית (המעצבים עובדים על עוד שלישייה) מוקדש ל-HD 40307g, כוכב שכוח הכבידה שלו לפחות כפול מזה של כדור הארץ, ועורר במעצבים מחשבות על אודות ריחוף חופשי באטמוספרה.

אחד המעצבים בצוות, דייוויד דלגאדו, הסביר בראיון לאתר ההוצאה לאור Phaidon, כי ״נערכו הרבה מאוד דיונים עם המדענים באשר לשאלה אילו כוכבי לכת לבחור ואחר כך תהינו איך זה יהיה בעצם לבקר בהם״. למרות המחשבה הרבה שהושקעה בעיצוב ובקופירייטינג (כל פוסטר מלווה כמובן בסלוגן מפתה), נראה ששלושת כוכבי הלכת אמנם זכו לקמפיין פרסומי מושקע, אבל להיבט אחד חשוב לא הקדישו שם די תשומת לב: השמות.

Design by JPL, NASA

Design by JPL, NASA

Design by JPL, NASA

Design by JPL, NASA

לארכיון הניוזלטרים

קבלו את כל העדכונים החמים ישירות למייל עם Redesign Update