שיבוש תרבות

Yotam Hadar, Compression x Resolution

Yotam Hadar, Compression x Resolution

יותם הדר בתערוכת Oops, בית הנסן, ירושלים

מה קורה כשהעולם הדיגיטלי לא מתפקד כמצופה, והמנגנונים שאמורים להישאר מאחורי הקלעים נחשפים ומקבלים ממד פרודי? ומה בטעויות הדיגיטליות הללו כל כך מושך אותנו? את השאלות האלו הפנה יובל סער למעצבים, מייקרים (makers), אמנים, מהנדסים, חוקרים, בעלי מלאכה וסטודנטים, והתשובות יוצגו בתערוכה Oops, שתיפתח בשישי הקרוב בבית הנסן בירושלים.

אחד המשתתפים, יותם הדר, הנמצא בימים אלה בשלבי סיום התזה בתואר השני לעיצוב גרפי בביה"ס לאמנויות של אוניברסיטת ייל, מציג בתערוכה שלוש עבודות המתכתבות עם המאמר In Defense of the Poor Image של האמנית והתאורטיקנית הגרמנית היטו שטיירל.

הדר סיים את לימודיו במחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל ב-2006, לימד בשנקר וב-HIT, והסטודיו שלו נמנה עם הבולטים בארץ. אחרי שבע שנים של עבודה החליט לקחת פסק זמן ולחזור ללימודים. "הגעתי לתכנית לתואר שני בעיצוב גרפי בייל – תכנית שאני עוקב אחריה מאז שהייתי סטודנט. הסיבה העיקרית להגיע לכאן היא רשימת המורים. חלקם אנשי סגל קבועים, ואליהם מצטרפים מרצים מכל העולם שמגיעים לסדנאות".
כזו הייתה הסדנה שהעבירה המעצבת ההולנדית לינדה ון דרסן (Linda van Deursen), עד לא מזמן ראש המחלקה לעיצוב גרפי באקדמיית ריטפלד, כשנקודת המוצא בסדנה הייתה מאמרה של שטיירל, שעליו התבקשו הסטודנטים להגיב.

אחת מהעבודות של הדר היא עמוד אינטרנט המציג אוסף חי של וריאציות גרפיות על ״גלגלי טעינה״ בפורמט גיף אנימטיבי שנאספו מרחבי הרשת.

"ה-loading gif, או throbber, משמש כממלא מקום, כמטפורה גרפית מקובלת לאיתות זמני בעת טעינה או עיבוד נתונים. הוא תוצר של עלייה בצריכת מידע בעידן של רוחב פס וכוח עיבוד מוגבל. loadering.com, עמוד הטעינה הנצחי, משמש במקביל גם כגלריה מאולתרת של ״רדי־מייד״ דיגיטלי בן-זמננו, רכיב שהגיח משום מקום, אך מרגיש כאילו היה כאן תמיד".
עבודה שנייה מאפשרת למשתמש לשלוט בדרגות הרזולוציה והדחיסה של קובץ צילום דיגיטלי המציג סצנת טבע דומם. "הסצנה שואבת השראה מדימויים המשמשים כקובצי בדיקה וכיול של מצלמות דיגיטליות. תזוזה על הציר האופקי במסך מורידה את הרזולוציה לחצי בכל שלב, ותזוזה על הציר האנכי משפיעה על איכות הקובץ על-ידי דחיסת jpg חוזרת ונשנית.

כך הדפדפן, שמונחה להציג את התמונה על מסך מלא ללא קשר לרזולוציה ולאיכות התמונה, מפעיל כברירת מחדל אלגוריתם של החלקה וטשטוש כדי לפצות על אובדן איכות, ובכך תורם להפשטת הדימוי המתקבל.

בעבודה השלישית נראית מצגת שקופיות מתמונות שנאספו מרחבי האינטרנט על ידי חיפוש קובצי תמונה בעלות השם img_0001 (שם הקובץ המשמש מצלמות דיגיטליות לסימון התמונה הראשונה שצולמה בעזרתן). "צפייה מרוכזת בתמונות בעלות השם הזה, ושמות דומים המשתנים בהתאם ליצרן המצלמה, מציגה, בנוסף לבחירת המושא הראשון של הצלם החובב, אוסף של סצנות אינטימיות, ביתיות, משפחתיות, המגיבות לאובייקט המתעד המופיע מולן לראשונה".

Oops, לשאר פרטים ומשתתפים, בית הנסן, ירושלים

Yotam Hadar, Compression x Resolution

Yotam Hadar, Compression x Resolution

Yotam Hadar, loadering.com

Yotam Hadar, loadering.com

לארכיון הניוזלטרים

קבלו את כל העדכונים החמים ישירות למייל עם Redesign Update