צייר לך דמות

Pictoplasma 2016

Pictoplasma 2016

פיקטופלזמה 2016

מיטב המאיירים, הקומיקסאים, האנימטורים והאמנים התכנסו שוב בברלין לרגל פסטיבל עיצוב הדמויות פיקטופלזמה, המתקיים זו השנה ה-12. שליחנו בברלין עם עיקרי הדברים

השנה חיפשו מארגני הפסטיבל יוצרים מחוץ למעגל המוכר ויוצרים בתחילת דרכם, כשהמשותף לכולם היה יכולתם ״להראות אופי״ (Show Character), כפי שניסחו זאת האוצרים פיטר תאלר ולארס דניקה.

יוצר שמגיע מחוץ למעגל הוא לדוגמה וילפריד ווד, מעצב גרפי שהפך לאמן דמויות כשהתחיל לעצב בובות לתכנית הטלוויזיה הסאטירית Spitting Image (ה״חרצופים״ הבריטית), וכיום יוצר פסלים קריקטוריסטיים של דמויות מוכרות כגון מארק צוקרברג, דייוויד בואי ועוד. ווד חשף את תהליך העבודה שלו בכנס והראה כיצד הוא מכין סקיצות תלת-ממדיות בחומר, כפי שציירים מכינים רישומי הכנה דו-ממדיים.

גם ג׳ים אוויניון הוא יוצר לא שגרתי לפסטיבל – דמות שנויה במחלוקת בעולם האמנות, שמפלרטט עם הממסד ומתעמר בו, למשל בציורי בד גדולים שהציב מול פסטיבל דוקומנטה במדריד וחילקם לעוברים ושבים, הקמת להקת טכנו והניסיון למתג את עצמו כ״אמן המהיר ביותר בעולם״.

עוד מציגים מעניינים היו ססיל דורמאו הצרפתייה, שיוצרת איורים ו-gifים החוקרים דימוי גוף; עיישה פרנץ הברלינאית מביאה את סיפורי הילדות שלה לתוך קומיקסים שצובעים את הסיטואציות הנאיביות בגוון בוגר ואירוני; והיצורים ההולכים של Jun Seo Hahm, שפתחו את הכנס, הם ניסיונות לפתח דמויות דרך תנועה.

הדובר האטרקטיבי ביותר בכנס היה מיסטר בינגו, שהציג באופן סוחף ומרתק את עבודתו, כמו Hate Mail – אסופת גלויות מעליבות ששלח לאנשים שביקשו זאת, תמורת תשלום. רוב המציגים דיברו על הדרך שבה הגיעו לאן שהם היום, ובהם בן ניומן, מעצב גרפי, מאייר ומחבר סדרת ספרי העיון לילדים Astro Cat, שהציג את ההשפעות שעזרו להגדיר את סגנונו הצבעוני והגאומטרי (בין השאר ספרי הקומיקס של מארוול, פול קליי ותנועת הבאוהאוס).

בתערוכות בלט לטובה Ugo Gattoni, אמן שציוריו בעיפרון מלאי פרטים והתרחשויות, למשל Bicycle, יצירה המציגה מרתון אופניים המוני על רקע סצנה אפוקליפטית של העולם, ו-Monstrodamus של קולקטיב היוצרים We Dance Like Monsters, שהייתה הפגנת יכולות מגוונות שכללו הדפסים, פסלים, אנימציה, בובות קינטיות וטי-שירטס.

כל יום נפתח בהקרנות אנימציה, כשהורגש בחסרונו מקבץ ה-Psychedelic Night Mix, המציג בדרך כלל עבודות הזויות או כאלה שפחות מתאימות לשעות היום.

The Wire from Elliot Lim on Vimeo.

SMALL PEOPLE WITH HATS from Sarina Nihei on Vimeo.

Bosch: "Stop the Roadkill" 2015 from Marty Geren on Vimeo.

Lido Sim from Animade on Vimeo.

Wilfrid Wood, Pictoplasma 2016

Wilfrid Wood, Pictoplasma 2016

Jun seo Hahm

Jun seo Hahm

Hate Mail by Mr. Bingo, image via theguardian.com

Hate Mail by Mr. Bingo, image via theguardian.com

Mr Bingo, Pictoplasma 2016

Mr Bingo, Pictoplasma 2016

cecile

Cecile Dormeau, via itsnicethat.com

Martina Paukova, Pictoplasma 2016

Martina Paukova, Pictoplasma 2016

Jim Avignon, Pictoplasma 2016

Jim Avignon, Pictoplasma 2016

Ugo Gattoni, Pictoplasma 2016

Ugo Gattoni, Pictoplasma 2016

Avi Ofer, Pictoplasma Academy 2016

Pictoplasma Academy 2016

לארכיון הניוזלטרים

קבלו את כל העדכונים החמים ישירות למייל עם Redesign Update