רוקח הריאליזם

יוסי מרק

יוסי מרק

יוסי מרק בגלריה שלוש בתל אביב

בגל התערוכות של ציור פיגורטיבי שנדמה ששוטף את גלריות תל אביב, בולטת תערוכתו של יוסי מרק בגלריה שלוש, "קרוב יותר", באוצרות דרורית גור אריה. בערך פעם בשבע שנים מציג מרק תערוכה עתירה בחישובים מתמטיים של מרחקים בין נקודות על קנווס, מינוני צבע מדויקים ורישומי הכנה מוקפדים. בנוכחית, 18 עבודות שנעשו בחמש השנים האחרונות, ובהן ציורי שמן על בד ועיפרון, אקריליק ושמן על בד ורישומי עיפרון על נייר.

מרק משאיר סימני מדידה חשופים, ומקפיד על סקאלת צבעים מוגבלת לגוני אדמה, שחותרת תחת הריאליזם שהיא בונה. בניגוד לז'אנרים אחרים בציור פיגורטיבי ריאליסטי, לדוגמה אצל ציירים מוכשרים כארם גרשוני ונתן פרניק, כאן פעולת הציור אינה מוסווית אלא נוכחת ומכתיבה ממד של ריאליזם מכשף.

קווים וכתמי צבע מדולל כמו ממלכדים את הצופה, כשמתוכם עולה דמות שמכילה פגם מובנה ומשדרת שקט ויופי כואב. מרק מעמיק ומשכלל את הטכניקה הציורית הייחודית שפיתח, ומציג סדרות קטנות של אותו פורטרט – של אשתו או אמו – בשלבים שונים של הציור. לצד אלה מוצגים ציורים אשר בניגוד לקודמים אינם מבוססים על התבוננות במציאות אלא שואבים מצילום ומרפררים לאיקונות ביזנטיות מהרנסנס.

בשיטת עבודה מזוקקת ונזירית ובחתירה לייצוג של מציאות, מכילה עבודתו של מרק סממנים רבים של הלך רוח של תקופות רחוקות בתולדות הציור ובחיים, אך גם כזה שהוא בלתי נפרד מזמן זה. העדינות המורכבת של הציורים מפיחה חיים ביסודות קיומיים דקים, ויוצרת שקט מדיטטיבי.

יוסי מרק נולד בישראל ב-1954, למד פילוסופיה ומדעי החברה באוניברסיטת תל אביב, בוגר מכון אבני, זוכה פרס "עידוד היצירה" ממשרד התרבות והספורט לשנת 2010. מלבד תערוכות היחיד שלו בגלריה שלוש ב-1993, 2002 ו-2008, הציג מרק במוזאון תל אביב לאמנות, במוזאון לאמנות ישראלית רמת גן, במוזאון פתח תקווה לאמנות, בביתן הישראלי בפריז, במוזאון וסט בלומפילד בדטרויט ובאוניברסיטת מישיגן.

יוסי מרק, "קרוב יותר", גלריה שלוש. נעילה בתאריך 13.6.15

למזדמנים לסביבה: מומלץ לבקר גם בתערוכה של אורלי מייברג "דיו לבן" בגלריה נגה, המציגה ציורים גדולים בצבעי מים, ובתערוכה של טלי בן בסט "תמונה קבוצתית", שאצרה איריס מנדל בגלריה ג'ולי מ., ובה ציורי שמן אקספרסיביים של דמויות עומדות מול מצלמה (שתי התערוכות ננעלות ב-6.6).

יוסי מרק

יוסי מרק

יוסי מרק

יוסי מרק

יוסי מרק

יוסי מרק

יוסי מרק

יוסי מרק

יוסי מרק

יוסי מרק

יוסי מרק

יוסי מרק

יוסי מרק, "קרוב יותר", גלריה שלוש

יוסי מרק, "קרוב יותר", גלריה שלוש

יוסי מרק, "קרוב יותר", גלריה שלוש

יוסי מרק, "קרוב יותר", גלריה שלוש

לארכיון הניוזלטרים

קבלו את כל העדכונים החמים ישירות למייל עם Redesign Update