אנא אשרו צפייה בתמונות כדי ליהנות מהודעה זו. הניוזלטר לא נראה מהמם? הקליקו כאן לצפייה בדפדפן
יותר ויותר נשים מגיעות לתפקידי כוח המאפשרים להן להכתיב סדר יום קצת שונה ממה שהורגלנו אליו עד כה. כחלק באוכלוסייה שמוחלש תדיר, משולם פחות, וחשוף לכוחנות ולהפעלת מרות, נדמה שלנשים אלו תפקיד כפול – מלבד תחום עיסוקן והיותן מודל עבור אחרות, עליהן לגלות רגישות לקבוצות חלשות אחרות בחברה, ולחזק את כוחן של הנשים, כל זאת תוך הצבת סטנדרטים של איכות: אם זו פרנסס מוריס שמונתה למנהלת הראשונה של הטייט מודרן; מינוי דבורה ברק כדיקנית אוניברסיטת ייל לארכיטקטורה; זיינה ארידה שמונתה לנהל את מוזאון ביירות לאחר שמונה שנים שבהן היה סגור; או קריסטין טומה שהוזמנה לאצור את הביאנלה באמירויות ב-2017. גם האדריכלית זהה חדיד שברה השנה תקרת זכוכית כשהייתה לאישה הראשונה שזכתה במדליית זהב מטעם RIBA כהכרה על הישגיה בתחום האדריכלות.
את פרס מיליון הדולר שקיבלה הארכאולוגית פרופ׳ שרה פרקק מענקית תוכני הווידאו Ted, ניתבה למיזם משותף עם הציבור, שמתגייס להצלת אוצרות ארכאולוגיים מהרס; האדריכלית אנאבל סלדורף, מנהלת משרד אדריכלות, קיבלה השנה (עם עוד שני משרדים) אות כבוד מטעם AIA  ניו יורק, הניתן כאות הוקרה על עבודה משמעותית התורמת לתרבות; כמו כן, אפשר לראות שמשרדי אדריכלות המצויים בראש מדדי הקיימות וחשיבה קהילתית הם אלו שהשכילו לשלב נשים בעמדות מפתח.
זה כמובן רק על קצה קצהו של המזלג. אצלנו במגזין, ברוח הגיוון והאיזון, אנו מקפידים לסקור יוצרות ויוצרים, צעירים ומבוגרים, עכשווי וקלאסי, מערבי ומזרחי, מקומי ומהעולם – בתקווה שכולכם תחושו בבית.
בגיליון, כמה נשים שהרשימו אותנו
תודה לכל הקוראות והקוראים
אור ארנסט
עורכת

יום האישה 2016

כשהיא האישה היחידה מתוך 14 מועמדים, מונתה מירי שפיר לפני כשנה לתפקיד מנכ"לית חברת מטבחי רגבה, צעד שעדיין נחשב יוצא דופן בנוף הישראלי, ובעיקר מבטא את ערכי החברה, המחויבת לשינויי הזמן ולקִדמה, ומגלם את התרבות הארגונית כזו שמקדמת אנשים מתוך המערכת. כמספקת חסות למגזין Redesign כבר למעלה משבע שנים, אנו שמחים במיוחד להביא ראיון ראשון עם מנכ״לית החברה, שבין יתר תפקידיה גם חברה בארגונים העוסקים בקידום והעצמה של נשים.

ציורי שיר

מעטים יכולים לזקוף לזכותם תרומה לשדה התרבות כמו המשוררת, הסופרת והאמנית אתל עדנאן, ילידת 1925, שנולדה וגדלה בביירות, למדה פילוסופיה בסורבון, בהרווארד ובברקלי, ועושה אמנות פוליטית, חברתית, פמיניסטית והומניסטית, כשבאמתחתה ארגז כלים אסתטי ומגוון.

אישה בחזית

"כל אמנות מטבעה פוליטית", אומרת האמנית הקולומביאנית דוריס סלסדו, שחרצה ב-2007 סדק לאורך כ-170 מ' בטייט מודרן, בעבודה "שיבולת". כילידת בוגוטה, וכמי שהגיעה מאזורי סכסוך ומלחמות, מעשה האמנות שלה הוא תמיד "שיבוש", "הפרעה", סדק בסדר החברתי ובלב האדם, הבלח אור מנקודת מבטו של המהגר, הפליט, הקורבן, של התלוש והנעדר.

האישה מאחורי המותג

צבעוני, אסתטי, פרקטי וקליל, זה האני מאמין של המעצבת האיטלקייה סטפניה די פטרילו, בעלת המותג Variopinte שרשימת חנויותיה מפוארת ופרוסה בעולם, ובעיקר בצרפת ואיטליה. בברצלונה מצויים המשרדים הראשיים, בעוד שהיא חיה ופועלת בפריז.

מעצבת זוהר

ויויאן ביר, מעצבת תעשייתית מניו אינגלנד, ארה"ב, נעה בין עיצוב לקראפט עם אלמנטים של פיסול, ומייצרת רהיטים במהדורות מוגבלות שנועדו לאתגר את ציפיותנו מהנוף הביתי.

אמנית בפוקוס

נורית ירדן היא צלמת ישראלית שגדלה בפריז ובתל אביב, בוגרת המחלקה לצילום בצלאל (1986). עבודותיה ממפות באופן עקבי את סביבתה הקרובה והמיידית, תוך התייחסות לתבניות צורניות כמדבבות באופן ביקורתי, מצב חברתי אנושי.

יוצקת משמעות

״אמנות היא כמו הוראה, יחסים בין בני אדם או הורות – את עושה מה שאת יכולה, ומקווה שתהיה לזה השפעה״, החוקרת והמעצבת פרופ' עינת לידר, מי שעמדה במשך שמונה שנים בראש המחלקה לצורפות ואופנה בבצלאל בראיון.  

הנסיכה אנסטסיה

אנסטסיה קושצ'יבה, מעצבת ילידת סיביר החיה בברלין, מחיה מלאכת-יד רוסית, ומעצבת פריטים מקליפת עץ שַׁדָּר (ליבנה). את המיומנות המסורתית היא משלבת בתהליכי עיבוד מודרניים, והתוצאה: סדרת אובייקטים אניגמטיים ויפים.

חומר להדפסה

ליליאן ואן דאאל עוסקת בשלוש התפתחויות בתחום התעשייה והעיצוב: ביומימטיקה – חקירה וחיקוי פעילותו של הטבע לצורך פתרון בעיה אנושית, הדפסה תלת-ממדית ושימוש בחומרים טבעיים.

פעמון הזכוכית

ספרון שהוא מחווה אישית למשוררת וסופרת אהובה סילביה פלאת׳, שיצרה נטע רבינוביץ׳ במסגרת לימודיה במחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל, ובו איורים עדינים המבוססים על סיפור חייה וקטעים מכתביה של פלאת׳.

בטעם של פעם

איוריה של המאיירת הצרפתייה מארי קודרי גדושים בפרטים שנונים ומתאפיינים בפלטת צבעים עזה. היא מציירת בעיפרון ובעט, בסגנון נקי, ומכיוון שאיוריה פונים בעיקר לילדים היא משתדלת להכניס בהם רוך והומור.

העדכון השבועי של Redesign Magazine
מגזין בנושא אדריכלות, עיצוב ואמנות בחסות מטבחי רגבה
בקרו באתר המגזין
עקבו אחרי Redesign בפייסבוק

הסרה מהרשימה
עדכון פרטים
הרשמה
מטבחי רגבה

חברי מערכת: אורי טור, דניאל שכטר, הדס יוסיף-און, טל מר, סיגל נמיר, רוני שני

עורכת : אור ארנסט
עורכת משנה: שירי פורר
ניהול אמנותי: מאיר סדן